Straipsniai abėcėlės tvarka A-Z

Antibiotikai yra naudojami siekiant išlaikyti gyvūnus sveikus ir stiprius, todėl nedidelė dalis likusių antibiotikų patenka ant mūsų stalo su maistu. Tiesioginis antibiotikų panaudojimas maisto gamyboje pasitaiko tik įšimtiniais atvejais, kadangi kyla atsparių mikroorganizmų išsivystymo… Antibiotikai – medžiagos ir cheminiai junginiai, skirti naikinti mikrobus arba slopinti jų augimą ir dauginimąsi.

Į numeriais E400-499 žymimą maisto priedų grupę patenka maisto priedai, pasižymintys tirštikliams, stabilizatoriams ir emulsikliams būdingomis savybėmis… Emulsiklių savybės: užtikrina vienodą riebalų ir kitų komponentų pasiskirstymą; maiste sudaro koloidines sistemas, emulsijas, aerozolius; padaro maisto produktus patraukliais akiai (panaikina medžiagų sluoksniavimąsi); reguliuoja rūgštingumą, išlaiko drėgmę ir apsaugo nuo pelėsių;

Antioksidantai – medžiagos, kurios pailgina maisto produktų vartojimo laiką, apsaugodamos nuo jų savaiminio gedimo, kurį sukelia oksidacija. Antioksidantai taip pat pagerina maisto produktų skonį ir išvaizdą.

Konservantai – tai natūralios arba sintetinės kilmės cheminės medžiagos, apsaugančios maisto produktą nuo mikroorganizmų poveikio (bakterijos, mieliagrybiai, pelėsiniai grybai) ar nepageidaujamų cheminių virsmų ir prailginančios jo vartojimo trukmę.

Dažikliai – tai medžiagos, suteikiančios maisto produktui spalvą ar ją atgaivinančios. Tai viena iš keturių maisto priedų kategorijų.

Terminas enterinis maitinimas vartojamas, kalbant apie įprastinio maisto maitinimą neįprastiniu būdu ligoniams – per zondą įkištą per nosį, ar pilvo sieną į skrandį arba plonosios žarnos viršutinę dalį. Paprastai tariant, enterinis maitinimas taikomas pacientams, kurių virškinimo traktas veikia, tačiau normalus enterinis maitinimasis jiems nepakankamas arba neįmanomas. Šiais atvejais gresia nevisavertės mitybos būklė, mitybos nepakankamumas ar […]

Daiquiri [dekeri’] yra kokteilių šeima, kurios pagrindiniai ingredientai – romas, citrinos sultys ir cukrus (kitas saldiklis). Daiquiri pavadinimas kilęs iš Kubos, kur tokiu pavadinimu yra paplūdimys. Šiose apylinkėse įsikūrusioje geležies rūdos kasykloje apie 1900-uosius amerikiečiai šachtos darbininkai sukūrė vieną iš pirmųjų daiquiri kokteilių. Dažniausiai daiquiri kokteiliai pateikiami su dideliu kiekiu sugrūsto ledo gabalėlių.

2011 metų rugsėjį Niujorke (JAV) Seth Grudberg per 2min suvalgė 18 koldūnų. Tai naujasis koldūnų valgymo rekordas, įrašytas į Gineso rekordų knygą.     Koldūnų valgymo rekordo siekiama ir Lietuvoje – 2008m. per valandą studentas suvalgė 2 kilogramus koldūnų ir nurungė konkurentus.

Kad pyragas iškiltų, naudojame kepimo miltelius, tiesa? O kad kepimo milteliai pasiskirstytų tolygiai, visuomet juos išmašykime visų pirma su miltais ir tik tuomet į tešlą. Tuo būdu kepimo milteliai pasiskirtys po visą pyrago tešlą ir kepinys tikrai iškils gerai. Jeigu kepinių kildymui naudojate valgomąją sodą, šio principo nepritaikysite. Tačiau soda neutralizuojama citrinos rūgštimi arba tiesiog […]

Kad kepant įdarytus blynelius, jie gražiai apskrustų, pamirkykite juos plaktame kiaušinyje ir tik tuomet dėkite į keptuvę.