Kas yra vermutas?

Vermutas yra gėrimas, pagamintas iš vyno, cukraus bei daugelio įvairių aromatinių augalų skoniui suteikti ir sustiprinti. Vermuto gamybai naudojama 30 – 50 ingredientų, kartais ir daugiau. Kitaip dar vadinamo aromatizuotu vynu, vermuto gamyboje neretai naudojamas ir spiritas, tačiau ne alkoholiniam tūriui padidinti, o skoniams atskleisti, perteikti. Vyno ar kelių vyno rūšių bei tam tikrų ingredientų mišinys laikomas ąžuolinėse statinėse apie metus, gautas vermutas filtruojamas, pasterizuojamas ir pilstomas į butelius. Dėl šių priežasčių vermutas pasižymi stipriu aromatu ir deginančiu skoniu.

 

Vermutas bene geriausiai žinomas kaip pagrindinis labai populiaraus Martini kokteilio ingredientas. Populiariausias vermuto prekės ženklas yra italų gamintojų Martini & Rossi, greičiausiai dėl to ir kokteilis turi tokį pavadinimą.

 

Yra keletas skirtingų vermuto rūšių, pradedant sausu vermutu, kuris ir naudojamas Martinio kokteiliams ir baigiant ypač saldžiu baltuoju vermutu, kuris labiau vartojamas kaip aperityvas (atšaldytas ar su ledu). Saldus raudonas vermutas yra mažiau saldus nei baltasis, o pusiau saldus vermutas priskirtinas tarp sauso ir saldaus bei taip pat naudojamas kokteiliams. Sausas vermutas dažniausiai yra 18% stiprumo bei sudėtyje turi 7% likutinio cukraus, o saldesnės vermuto rūšys yra apie 15% stiprumo ir sudėtyje turi 15% likutinio cukraus.

 

Vermutas gimė 18 a. pabaigoje Italijoje ir dėl gydomųjų žolelių, kurių ekstraktai naudoti gamyboje, iš pradžių buvo vartojamas kaip tonizuojantis gėrimas. Pagrindiniai vermuto gamyboje naudojami augalai ir vaistažolės yra: pelynas, muskatas, kalendra, kadagys, apelsinų žievelės, gvazdikėliai, mairūnas ir cinamonas. Vermuto pavadinimas kilęs nuo vokiečių žodžio Wermutkraut, kuris yra pelyno augalo pavadinimas. Pelynas (taip pat ir apsento sudedamoji dalis) suteikia vermutui išskirtinį skonį. Aromatiniai augalai, dabar gėrimo išskirtinis prekinis ženklas, naudoti siekiant užmaskuoti pigaus vyno, naudoto vermuto gamybai, skonį ir kvapą.
Ankstyvoje gamybos pradžioje vermutas buvo iš saldžiųjų (tiek iš balto, tiek iš raudono vyno) ir atliko aperityvo funkciją. Prancūzija neretai minima, kaip sausojo vermuto pirmtakė (apie 19a. pr.), o Italija siejama su saldesniu raudonuoju vermutu. Vis dėto šiuo metu abi šalys yra pagrindinės vermuto gamintojos ir gamina visų tipų vermutą.

 

Beje, vermutas kokteiliuose dera su spiritiniais gėrimais, ypač džinu. Mėgaukitės atsakingai!

Publikuota: 2012-01-12